KEP będzie procedować złożoną skargę Fundacji My

Komisja Etyki Poselskiej podjęła inicjatywę w sprawie skargi naszej Fundacji w związku z wystąpieniem sejmowym posła Grzegorza Brauna w dniu 9 lutego br. Przedstawiamy fragment transkryptu posiedzenia KEP w związku z tą sprawą. Pełny zapis posiedzenia Komisji znajduje się pod tym adresem.

Przewodnicząca poseł Izabela Katarzyna Mrzygłocka (KO):
Przechodzimy do następnego wniosku. Jestto wniosek oznaczony nr EPS 032.31.2024. Jest to wniosek Fundacji My z dnia 9 lutego 2024 r. w sprawie dotyczącej pana posła Grzegorza Brauna. Jakie jest państwa stanowisko w tej sprawie? Bardzo proszę. Jakie jest państwa stanowisko w tej sprawie? Bardzo proszę, panie pośle.

Poseł Zbigniew Sosnowski (PSL-TD):
Pani przewodnicząca, panie i panowie posłowie, zapoznałem się z tym wnioskiem. On rzeczywiście jest sformułowany bardzo ogólnikowo. Naprawdę, na podstawie tego, co jest tutaj zawarte, wnoszę jednak o niepodejmowanie czynności wobec pana Brauna.

Przewodnicząca poseł Izabela Katarzyna Mrzygłocka (KO):
O niepodejmowanie inicjatywy. Bardzo proszę, pan poseł Świat.

Poseł Jacek Świat (PiS):
Pan poseł wyraził swoją opinię. Niezależnie, czy się z tym zgadzamy, czy nie, miał do tego prawo. I tyle.

Poseł Katarzyna Ueberhan (Lewica):
Mam wniosek przeciwny. Uważam, że…

Przewodnicząca poseł Izabela Katarzyna Mrzygłocka (KO):
Proszę włączyć mikrofon, dobrze?

Poseł Katarzyna Ueberhan (Lewica):
Mam wniosek przeciwny – wniosek o podjęcie działań i zajęcie się sprawą. Wiem, że przyzwyczailiśmy się już do tego, że poseł Braun mówi to, co mówi i zachowuje się tak, jak się zachowuje. Przywykliśmy trochę do tego. Nie możemy jednak pozwolić na to, żeby takie słowa padały z  mównicy i odbywała się taka histeria, którą pan Braun rozkręcił po raz kolejny na sali sejmowej. Byłam wtedy na sali sejmowej. Marszałek Hołownia musiał wtedy dwukrotnie ogłaszać przerwę, żeby uspokoić nastroje.

Ja uważam, że takie słowa nie mogą padać. Nie możemy pozwalać na  takie słowa na sali sejmowej i musimy wreszcie oduczyć parlamentarzystów od tego, że wszystko im wolno, że wolno używać takich słów. Uważam tak również dlatego, że posiedzenia Sejmu są transmitowane, że oglądają je ludzie w różnym wieku i różnej orientacji. Skoro mówimy, że  Sejm jest otwarty dla wszystkich i jest domem dla wszystkich, miejscem dla wszystkich, to nikt z naszych rodaków nie może się czuć obrażany czy poniżany w imię wolności słowa.

Jak już niejednokrotnie mówiłam z mównicy sejmowej, mowa nienawiści nie ma uzasadnienia. Nie można uzasadniać mowy nienawiści wolnością słowa. Uważam, że ten przypadek wykracza poza wolność słowa i przekracza tę wolność do wyrażania swoich poglądów, którą mamy jako parlamentarzyści. Nasza wolność kończy się tam, gdzie zaczynają się granice czyjejś innej wolności. Uważam, że ta granica została przekroczona.

Przewodnicząca poseł Izabela Katarzyna Mrzygłocka (KO):
Dziękuję bardzo. Padły dwa wnioski. Bardzo proszę.

Poseł Konrad Berkowicz (Konfederacja):
Tak, Sejm powinien być dla wszystkich. Powinien być miejscem, gdzie reprezentuje się poglądy wszystkich. Poseł Grzegorz Braun reprezentuje poglądy wielu ludzi w Polsce. Mowa nienawiści to jest oczywiście nowotwór językowy. Coś takiego nie istnieje w tradycji języka, jest to zlepka  słów sztucznie utworzona w ostatnim czasie, po to, żeby brzmiało to, tak jak brzmi, że jest tam jakaś nienawiść. Natomiast w praktyce mową nienawiści jest wyrażanie poglądów niezgodnych z poprawnością polityczną, a poprawność polityczna to po prostu poglądy zgodne z lewicową  agendą.

Nie ma tu oczywiście żadnej nienawiści. Jest tu wyrażenie swoich poglądów na temat zagrożeń związanych z określoną ideologią. To tyle. Jest to klasyczny przypadek ograniczania wolności słowa tam, gdzie ktoś wyraża poglądy – poglądy nie tylko swoje, ale i wielu Polaków –  niezgodne z poglądami innych. Uważam, że jest to próba ewidentnego zamachu na wolność słowa.

Przewodnicząca poseł Izabela Katarzyna Mrzygłocka (KO):
Dziękuję bardzo. Czy ktoś jeszcze z państwa chciałaby zabrać głos?

Poseł Katarzyna Ueberhan (Lewica):
Mogłabym polemizować z panem posłem, ale nie chcę przedłużać. Wszyscy znają nasze poglądy.

Przewodnicząca poseł Izabela Katarzyna Mrzygłocka (KO):
Dziękuję bardzo. Padły dwa wnioski – o podjęcie inicjatywy i o niepodejmowanie inicjatywy. Zagłosujemy nad wnioskiem o podjęcie inicjatywy.

Kto jest za podjęciem inicjatywy w tej sprawie? Bardzo proszę. 3 głosy za. Kto jest przeciw? 2 głosy przeciw, 1 głos wstrzymujący się. Dziękuję bardzo. Komisja podjęła inicjatywę.